05.05.2023

Akca Lojistik LOGIMAT 2023’te: Sektörün Geleceği İnovasyon ve Teknolojiyle Şekilleniyor!

  • Yazıyı Paylaş:
Akca Lojistik LOGIMAT 2023’te: Sektörün Geleceği İnovasyon ve Teknolojiyle Şekilleniyor!

Avrupa’nın en büyük lojistik fuarı olan LogiMAT, bu sene 25-27 Nisan tarihleri arasında Stuttgart’ta gerçekleşti. 37 farklı ülkeden 1.587 fazla katılımcı firmanın bulunduğu fuar, 3 gün boyunca çok sayıda sektör uzmanını ve ziyaretçiyi ağırladı. Akca Lojistik olarak bizim de katılım sağladığımız fuarda, sektördeki son teknolojileri, yenilikleri ve entegre sistemleri değerlendirdik. Bu yazımızda, LogiMAT 2023’te öne çıkan konuları sizin için derledik.

Fuar katılımcılarını genel olarak 9 ana kategoride toparlamak mümkün:

  • Elleçleme ve depolama teknolojileri. Operasyonel ekipmanlar.
  • Vinç, yangın güvenliği, yükleme teknolojileri ve kapı sistemleri.
  • Yük güvenliği.
  • Zemin konveyörleri, aküler ve akü yönetimi, ekipmanlar için yardımcı elemanlar ve temizlik.
  • Depo ve nakliye yönetim sistemleri. Sipariş toplama sistemleri ve filo yönetimi.
  • Otonom araçlar (AGV) ve robotik.
  • Paketleme, paketleme elemanları ve makinaları
  • Etiketleme ve baskı ekipmanları. Tanımlama (kimlik verme) RFID/AUTO-ID teknolojileri.
  • Akıllı paketleme ve depo çözümleri.

LogiMAT 2023'te, otomatik depolama sistemleri, konveyör teknolojisi, forkliftler ve diğer taşıma ekipmanları, lojistik yazılımları ve endüstriyel otomasyon sistemleri gibi alanlarda yapılan yenilikler dikkat çekti. Fuarın en dikkat çeken teknolojileri ise otonom ekipmanlar, otomatik ürün aktarımı ve taşıma, sipariş toplama ve paketleme alanındaydı. Bu kapsamda öne çıkan teknolojileri 4 başlıkta toplayabiliriz:

1. Otonom Ekipmanlar
Doğuştan otonom depo içi ekipmanlar alanında teknolojinin çok ilerlediğini, kullanıldığı alanların her gün artmakta olduğunu ve sahalarda daha fazla karşılaşacağımızı öngörüyoruz.

2. Otomatik Ürün Aktarımı ve Taşıma
Depolama ve depo içi ürün hareketleri hususunda robotik teknolojilerin geldiği seviyenin, yakın gelecekte iş yapış şekillerimizi yıkıcı bir şekilde değiştireceğini öngörüyoruz.

3. Sipariş Toplama
Giyilebilir teknoloji, sesli ve ışıklı toplama sistemleri gibi birçok farklı toplama enstrümanının hayatımızda daha aktif rol oynamasını bekliyoruz.

4. Paketleme
Siparişe özel tekil paket üretimi ve ürün güvenliğini artırma alanındaki gelişmelerin e-ticaret operasyonlarında işimizi çok kolaylaştırmasını bekliyoruz.

Geldiğimiz noktada lojistik hizmeti arayışında olan firmalar artık hizmet sağlayıcılardan sadece düz bir hizmet beklemiyor. Depoya gelen ürünü kabul et, depola, siparişlerini topla, sevk et gibi düz bir akışın hizmetini almayı bir başarı olarak görmüyor. Biz de aynı şekilde hizmet verenler olarak, sağladığımız katma değeri arttırarak, hem işlerimizi daha sürdürülebilir hale getirmeyi hem de çözüm ortaklarımızın vizyonuna, onların verimliliğine katkı sağlayabilmeyi hedefliyoruz. Bu sayede çözüm ortaklarımızla çok daha sürdürülebilir ve daha sıkı bir birliktelik oluşturabileceğimizi ve de maliyet optimizasyonu ve şirket verimliliği anlamında ciddi kazanımlar elde edebileceğimize inanıyoruz.

Fuarda gördüğümüz sektör trendleri ile paralel olarak biz de son yıllarda depomuzda kullandığımız manuel süreçleri tamamen otonomlaştırma üzerine çalışıyoruz. Bu kapsamda bir süredir üzerinde çalıştığımız ar-ge sürecinde son aşamasına geldiğimiz, demosunu yapabildiğimiz birkaç projemizi de yakın zamanda tamamlamayı hedefliyoruz.

LogiMAT 2023, Akca Lojistik için faydalı geçti. Yeni teknolojiler ve yaklaşımlarla donanmış olarak, çözüm ortaklarımıza sunacağımız deneyimi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu etkinlik sayesinde, Türkiye lojistik sektörünün öncü şirketlerinden biri olarak, inovasyon ve teknolojiyle sektörün geleceğini şekillendirmede katkı vermeye devam edeceğiz.